Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Budynek Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych

Budynek Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych

Budynek Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych

Budynek Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych

Budynek Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych

Dyplomy

Puchary

Puchary

Puchary

Puchary

Puchary

Budynek Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych

Światowy Dzień AIDS

1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień Walki z AIDS. Jest to jedna z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego, zainicjowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku.

Tegoroczne hasło przyjęte z okazji Światowego Dnia AIDS przez Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS) brzmi: Wyrównujmy (ang. Equalize) i jest wezwaniem do działania. Winnie Byanyima, dyrektor wykonawczy UNAIDS, na 1 grudnia: „Możemy zakończyć AIDS – jeśli zlikwidujemy nierówności, które je utrwalają. W Światowy Dzień AIDS podzielmy się przesłaniem, że wyeliminowanie nierówności będzie miało korzystny wpływ na każdego z nas. Aby wszyscy byli bezpieczni, aby chronić zdrowie wszystkich, wyrównujmy”. Dane UNAIDS dotyczące globalnej odpowiedzi na HIV pokazują, że w ciągu ostatnich dwóch lat pandemii COVID-19 i innych światowych kryzysów, postęp w walce z AIDS spowolnił, a zasoby się skurczyły, w rezultacie zagrożone są miliony istnień ludzkich. Pozostało tylko osiem lat do osiągnięcia wyznaczonego na 2030 rok celu, jakim jest wyeliminowanie AIDS jako globalnego zagrożenia dla zdrowia. HIV od lat dotyka miliony osób na całym świecie. W 2021 roku:

· 38 400 000 osób żyło z HIV;

· 650 000 osób zmarło z przyczyn związanych z HIV;

· wykryto 1 500 000 nowych zakażeń HIV;

· 28 700 000 osób dorosłych żyjących z HIV otrzymywało terapię antyretrowirusową.

W naszym kraju, według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2021 r. zakażenie HIV stwierdzono u 27 552 osób. Ogółem odnotowano 3 868 zachorowań na AIDS. 1 448 chorych zmarło. W połowie listopada 2022 r. leczeniem ARV w Polsce objętych było ok. 18 tys. pacjentów, w tym 181 dzieci. Niepokojącym faktem jest wykrywanie w Polsce coraz większej liczby zakażeń HIV, podczas gdy w innych krajach naszego regionu (oprócz Europy Wschodniej), liczby te maleją. Około 50% zakażeń jest wykrywanych w bardzo późnym stadium, często pełnoobjawowego AIDS. Na znak solidarności z chorymi na AIDS przypnijmy czerwoną wstążeczkę, choćby wirtualnie.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2022-11-30 17:51przez:
Opublikowano:2022-11-30 18:02przez: Joanna Szynalska
Podmiot udostępniający: Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Legnicy
Odwiedziny:214

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Banery/Logo